Budowa nowych organów w kościele Niepokalanego Serca NMP w Krakowie-Rybitwach

Powstaną nowe organy w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Rybitwach. Serdecznie gratulujemy ks. proboszczowi Stanisławowi Migasowi wraz z Radą Parafialną, którzy w sobotę 10 września 2022 roku podpisali umowę z wykonawcą.

Organy zostaną wyposażone w 16 głosów rozmieszczonych w trzech sekcjach: dwóch manuałach i pedale. Dyspozycja cechować się będzie z jednej strony dużą uniwersalnością, z drugiej zaś tendencją do ograniczenia głosów wysokobrzmiących, które niejednokrotnie sztucznie zawyżają liczbę rejestrów. Przyjęte założenia brzmieniowe umożliwią wszechstronne wykorzystanie instrumentu: od akompaniamentu liturgicznego po wykonywanie literatury organowej (zarówno wybranych dzieł barokowych, jak i romantycznych). Organy będą wyposażone w trakturę mechaniczną i wiatrownice klapowo-zasuwowe, zaś stół gry zostanie wbudowany centralnie w cokół szafy organowej.

Koncepcja architektoniczna i dekoracyjna prospektu organowego zakłada operowanie prostą bryłą i nawiązaniem do istniejących elementów wystroju kościoła. Zewnętrzna struktura instrumentu ma także swoisty program ikonograficzny, bowiem podziały pól piszczałkowych układają się w kształt krzyża, zaś umieszczony centralnie emblemat Serca Najświętszej Maryi Panny, okolonego różami i przebitego mieczem, jasno nawiązuje do wezwania świątyni.

Po przeprowadzonym konkursie ofert zdecydowano, że instrument wybuduje firma Organmistrzostwo Andrzej Sutowicz, która w zakresie intonacji będzie współpracowała ze znakomitym holenderskim intonatorem Sicco Steendamem.

Wyrażamy nasze uznanie dla Księdza Proboszcza i Wspólnoty Parafialnej za podjęcie decyzji o wyposażeniu kościoła w organy piszczałkowe odpowiedniej klasy.