Pobłogosławienie instrumentu w Swoszowicach

Dnia 29 września 2022 r. przedstawiciele Podkomisji ds. Budownictwa Organowego w Archidiecezji Krakowskiej dokonali odbioru translokowanych organów w kościele pw. Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach. Instrument został zbudowany w 1977 r. przez firmę Walcker dla kościoła pw. św. Bonifacego w Essen, a jego montaż na obecnym miejscu przeprowadziła firma „Organmistrzostwo Jacek Siedlar-budowa i remont organów” we współpracy z firmą „Organmistrzostwo Jakub Mizera”
 
Organy mają 26 głosów rozdysponowanych pomiędzy dwa manuały i pedał. Wyposażone są w mechaniczną trakturę gry oraz elektryczną trakturę rejestrów. Dodatkowo podczas montażu w Krakowie-Swoszowicach firma organmistrzowska Jacka Siedlara wzbogaciła instrument o elektroniczny system pamięci typu Setzer. Szafa organowa została dostosowana do nowej przestrzeni poprzez obniżenie wież pedałowych oraz zmianę kolorystyki. Przeprowadzono również korektę intonacji.
 
W przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski pobłogosławił organy w budującym się kościele Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach.
 
Niezmiernie się cieszymy, że Ksiądz Proboszcz Józef Palenica wraz z całą Wspólnotą Parafialną podjęli się dzieła zakupu organów piszczałkowych odpowiedniej wielkości, które zostały umiejętnie zainstalowane i przystosowane do nowych warunków.
 
Serdecznie gratulujemy i ufamy, że instrument będzie służył liturgii oraz koncertom muzyki religijnej.